Oneplus 15 5G 512GB/16GB RAM Ultra Violet Dual Sim Global Version CPH2747
  • telstra
  • vodafone
  • optus
  • volte
In Stock
✅ FREE SHIPPING
✅ Condition: Brand New (Sealed)
✅ 12 Months Australian Warranty
Delivery Estimate
inthebox
In The Box :
The OnePlus 15 retail box includes the smartphone.
Description
Design & Materials: The OnePlus 15 boasts a stunning AMOLED display measuring 6.78 inches, with a resolution of 1272×2772 (WQHD+) and a refresh rate of 165 Hz. The screen is capable of reaching a maximum brightness of 1800 cd/m² with HDR10+ support, ensuring vibrant colors and sharp contrast. The usable surface of the screen covers an impressive 89.8%, providing an immersive viewing experience.
Battery: One of the standout features of the OnePlus 15 is its massive 7300mAh battery, ensuring long-lasting power for all-day use. With fast charging support up to 120.0W, the OnePlus 15 can quickly recharge to keep up with your busy lifestyle. Wireless charging is also available, allowing users to charge their device without the need for cables. Additionally, the OnePlus 15 supports reverse charging, turning it into a portable power bank to charge other devices on the go.
Specification
NetworkTechnologyGSM / HSPA / LTE / 5G
LaunchAnnounced2025, October 27
StatusAvailable. Released 2025, October 28
BodyDimensions161.4 x 76.7 x 8.1 mm (6.35 x 3.02 x 0.32 in)
Weight211 g or 215 g (7.44 oz)
SIM· Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM (max 2 at a time)
· Nano-SIM + Nano-SIM
IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 2m for 30 min)
DisplayTypeLTPO AMOLED, 1B colors, 165Hz, PWM, Dolby Vision, HDR10+, HDR Vivid, 800 nits (typ), 1800 nits (HBM)
Size6.78 inches, 112.4 cm2 (~90.8% screen-to-body ratio)
Resolution1272 x 2772 pixels, 19.5:9 ratio (~450 ppi density)
ProtectionCorning Gorilla Glass Victus 2
Ultra HDR image support
PlatformOSAndroid 16, ColorOS 16
ChipsetQualcomm SM8850-AC Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm)
CPUOcta-core (2×4.6 GHz Oryon V3 Phoenix L + 6×3.62 GHz Oryon V3 Phoenix M)
GPUAdreno 840
MemoryCard slotNo
Internal512GB/16GB RAM
UFS 4.1
Main CameraTriple50 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.56″, 1.0µm, multi-directional PDAF, OIS
50 MP, f/2.8, 80mm (periscope telephoto), 1/2.76″, 0.64µm, 3.5x optical zoom, PDAF, OIS
50 MP, f/2.0, 16mm, 116˚ (ultrawide), 1/2.88″, 0.61µm, PDAF
FeaturesLaser focus, color spectrum sensor, LED flash, HDR, panorama, LUT preview
Video8K@30fps, 4K@30/60/120fps, 1080p@30/60/240fps, Auto HDR, gyro-EIS, Dolby Vision, LUT
Selfie cameraSingle32 MP, f/2.4, 21mm (wide), 1/2.74″, 0.8µm, AF
FeaturesHDR, panorama
Video4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS, HDR
SoundLoudspeakerYes, with stereo speakers
3.5mm jackNo
24-bit/192kHz Hi-Res audio
CommsWLANWi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual or tri-band, Wi-Fi Direct
Bluetooth6.0, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive, LHDC 5
PositioningGPS (L1+L5), GLONASS (G1), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), NavIC (L5)
NFCYes
Infrared portYes
RadioNo
USBUSB Type-C 3.2, OTG
BatteryTypeSi/C Li-Ion 7300 mAh
Charging120W wired, 120W UFCS, 55W PPS, 36W PD, 36W QC, 50% in 15 min, 100% in 40 min
50W wireless
10W reverse wireless
5W reverse wired
Bypass charging
MiscColorsUltra Violet
ModelsCPH2745, CPH2747, PLK110
SAR1.17 W/kg (head)     1.00 W/kg (body)