Galaxy S26 5G 256GB/12GB RAM Blue Dual Sim Global Version SM-S9420/DS + eSim Support
  • telstra
  • vodafone
  • optus
  • volte
In Stock
✅ FREE SHIPPING
✅ Condition: Brand New (Sealed)
✅ 12 Months Australian Warranty
Delivery Estimate
inthebox
In The Box :
the phone itself, a USB Type-C to Type-C charging cable, a SIM ejection tool, and documentation.
Description
SIM Configuration: Dual-SIM (Nano-SIM, 4FF) + eSIM
Design & Materials: The Samsung Galaxy S26 boasts a sleek and modern design, with a screen that truly steals the show. The AMOLED display measures 6.30 inches and features a resolution of 1080×2340 (FHD+), providing crisp and vibrant visuals. With a refresh rate of 120 Hz and a peak brightness of 2600 cd/m², this display is sure to impress even the most discerning users. The screen is protected by Corning Gorilla Glass Victus 2, ensuring durability and scratch resistance.
Battery: Last but not least, the Samsung Galaxy S26 is equipped with a robust 4300mAh battery that provides all-day power for even the most demanding users. With 25.0W fast charging and support for wireless charging, topping up your battery is quick and easy. The phone even features reverse charging capabilities, allowing you to share power with other devices on the go.
Specification
NetworkTechnologyGSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G
LaunchAnnounced2026, February 25
StatusAvailable. Released 2026, March 06
BodyDimensions149.6 x 71.7 x 7.2 mm (5.89 x 2.82 x 0.28 in)
Weight167 g (5.89 oz)
BuildGlass front (Gorilla Glass Victus 2), glass back (Gorilla Glass Victus 2), aluminum frame
SIMDual SIM + eSim Compatibility: SIM 1 + SIM 2 / SIM 1 + eSIM / Dual eSIM
· Nano-SIM + eSIM + eSIM (max 2 at a time) – USA
· Nano-SIM + Nano-SIM – CN
IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min)
Armor aluminum 2 frame
DisplayTypeDynamic LTPO AMOLED 2X, 120Hz, HDR10+, 2600 nits (peak)
Size6.3 inches, 96.5 cm2 (~90.0% screen-to-body ratio)
Resolution1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~411 ppi density)
ProtectionCorning Gorilla Glass Victus 2, Mohs level 5
PlatformOSAndroid 16, up to 7 major Android upgrades, One UI 8.5
ChipsetQualcomm SM8850-AC Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm) – US/CN
Exynos 2600 (2 nm) – ROW
CPUOcta-core (2×4.74 GHz Oryon V3 Phoenix L + 6×3.62 GHz Oryon V3 Phoenix M) – US/CN
10-core (1×3.80GHz C1-Ultra & 3×3.25GHz C1-Pro & 6×2.75GHz C1-Pro) – ROW
GPUAdreno 840 – US/CN
Xclipse 960 – ROW
MemoryCard slotNo
Internal256GB/12GB RAM
UFS 4.X
Main CameraTriple50 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.56″, 1.0µm, dual pixel PDAF, OIS
10 MP, f/2.4, 67mm (telephoto), 1/3.94″, 1.0µm, PDAF, OIS, 3x optical zoom
12 MP, f/2.2, 13mm, 120˚ (ultrawide), 1/2.55″ 1.4µm, Super Steady video
FeaturesBest Face, Horizon Lock, LED flash, auto-HDR, panorama
Selfie cameraSingle12 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/3.2″, 1.12µm, dual pixel PDAF
FeaturesHDR, HDR10+
Video4K@30/60fps, 1080p@30fps
SoundLoudspeakerYes, with stereo speakers
3.5mm jackNo
High-bitrate audio support
CommsWLANWi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band, Wi-Fi Direct
Bluetooth5.4, A2DP, LE
PositioningGPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS
NFCYes
RadioNo
USBUSB Type-C 3.2, DisplayPort 1.2, OTG
Samsung DeX, Samsung Wireless DeX (desktop experience support)
BatteryTypeLi-Ion 4300 mAh
Charging25W wired, PD3.0, 55% in 30 min
15W wireless (Qi2 Ready)
4.5W reverse wireless
MiscColorsBlue
ModelsSM-S9420
SAR1.19 W/kg (head)     1.20 W/kg (body)
SAR EU1.21 W/kg (head)     1.10 W/kg (body)